فتوشاپ و طراحی سایت

فتوشاپ یک ویرایشگر گرافیکی عالی می­باشد و به کاربران کمک می­کند که عکس­ها و تصاویر خود را ایجاد و افزایش بدهند. با گذشت سالها از روی کارآمدن این نرم ­افزار اکنون نقش آن به عنوان یک ابزار استاندارد صنعتی برای طراحان گرافیکی و طراحان وب انکارناپذیر است. 

اگرچه امروزه برای طراحی سایت تعداد زیادی نرم ­افزار وجود دارد اما هیچ کدام از آنها به اندازه فتوشاپ انعطاف­پذیر نیستند. به همین خاطر آموزش سریع و آسان فتوشاپ در کلاس آنلاین راه شما را کوتاه تر می نماید. در ادامه می­خواهیم به چند مورد از فواید نرم­ افزار فتوشاپ در طراحی سایت اشاره کنیم.


1- طراحی لوگو برای سایت

لوگو یک نماد یا علامت گرافیکی از یک شرکت یا سازمان است که محصولات، خدمات، برند یا خصوصیت آن شرکت را مشخص می­کند. لوگو باید برای شرکت مربوط به خود جذابیت بصری داشته باشد. از طرفی مردم متوجه هستند که به یادآورن لوگو یک شرکت کار ساده ­ای است و می­توانند فوراً برندی را که نشان­دهنده آن است، بشناسند. کارایی فتوشاپ در ایجاد لوگوهای زیبا بسیار مفید است. این به طراحان وب کمک می­کند تا رنگ، شکل و تایپوگرافی لوگو را با نرم ­افزار فتوشاپ در طراحی سایت تست کنند.

منظور از طراحی سایت با فتوشاپ چیست؟

2.استفاده از نرم­ افزار فتوشاپ در طراحی وب­سایت برای ساخت و ایجاد بنر

بنرهای وب­سایت اولین عنصر بصری هستند که کاربر پس از ورود به وب­سایت متوجه آنها می­شود. یک بنر با طراحی زیبا و مناسب باعث می­شود که یک وب­سایت شما برجسته شده و توجه مخاطب به آن زیاد شود. فتوشاپ به ما کمک می­کند که در فرآیند طراحی سایت، بنرهای جذابی بسازیم. شما می­توانید تصاویر را مطابق دلخواه خود ویرایش کنید، اصلاحات رنگی انجام بدهید، عناصر را به بنر اضافه یا حذف کنید و یا بنر را در شکل­ها و اندازهای مختلف برش بدهید. از آنجا که فتوشاپ یک ویرایشگر گرافیکی شطرنجی است، می­توانید حتی عکس­هایی که با دوربین خود گرفته­اید را انتخاب و وارد محیط فتوشاپ کنید و با استفاده از آنها برای وب­سایت خود بنرهای زیبا و دلپسند ایجاد کنید.

استفاده از نرم¬افزار فتوشاپ در طراحی وب¬سایت

3.ایجاد چهارچوب یا مدل اولیه از یک وب­سایت

چهارچوب سایت در واقع یک راهنمای تصویری یا طرح است که چهارچوب اسکلت یک وب­سایت را نشان می­دهد. چهارچوب مشکی و به صورت طرح ­بندی است که اندازه و جایگیری عناصر صفحه را نشان می­دهد؛ به صورتیکه قبل از مرحله طراحی خلاقانه یک وب­سایت ساخته می­شود تا معماری و ویژگی­های آنرا به نمایش بگذارد. 

قاب­بندی یک سایت، ارتباطی کاملی را با مشتری و اشخاص دیگر بوجود می­آورد و نشان می­دهد که چگونه ویژگی­ها و کارکردهای مختلف یک وب­سایت پس از اجرای زنده عمل می­کنند. قاب­بندی یا چهارچوب وب­سایت، عموماً شامل اشکل و متن می­باشد و شما می­توانید از نرم­افزار فتوشاپ در طراحی سایت استفاده کرده و به آسانی آنرا بسازید. هنگامی که شما نیازهای مشتری را دریافتید، می­توانید ساخت چهارچوب مطابق با نیازهای مشتری را شروع کنید. همچنین می­توانید از چند نماد، شیب و شکل استفاده کنید اما آنها باید در مقیاس خاکستری باشند. بعلاوه می­توانید از ابزار مداد در فتوشاپ برای طراحی قسمت­هایی از چهارچوب استفاده کنید.

4.فرمت­های تصویری

فتوشاپ دارای تعداد فرمت تصویری مفید است که به شما اجازه می­دهد که تصاویر را به بهترین شکل مناسب برای وب­سایت خود ذخیره کنید. می­توان تصاویر را با فرمت .PNG برای عکس­های شفاف و با فرمت .JPG برای عکس­هاس غیرشفاف ذخیره کرد. همچنین می­توان از ویژگی مفید «ذخیره برای آینده» استفاده کرد و به فشرده­سازی تصاویر و کاهش اندازهای آنها برای صفحات وب­سایت استفاده کرد. این یکی دیگر از ویژگی­های مثبت نرم­افزار فتوشاپ در طراحی وب­سایت است.

5. استفاده از نرم ­افزار فتوشاپ در طراحی سایت برای انتخاب فونت و انجام تایپوگرافی

وب­سایت­ها از حروف و نمادها ساخته­ شده­اند. شما علاقه دارید که کاربران اطلاعاتی را که در وب­سایت قرار دادید، مطالعه کنند. بنابراین نحوه ارائه اطلاعات واقعاً مهم است. فونت­ها باید خوانایی آسان و تأثیر معنی خود را برای محتوای شما بوجود آورند، پس زبان بصری نقش مهمی در زبان کلامی شما ایفا می­کند. 

فتوشاپ از ویژگی­های متنوع تایپوگرافی برخوردار است که می­توانید فونت­ها را به صورتی که دوست دارید تغییر داده و شکل بدهید. تغییر می­تواند به صورت اصلاح رنگ و یا اضاف و حذف کردن سایه و شیب به فونت باشد، حتی می­توانید آنها را بزرگ­تر، جلوه­دارتر و به شکل سه بعدی طراحی کنید و در فرآیند طراحی سایت خود بکار برید.